CROSSROADS SEAMLESS USA LLC
WINAMAC, IN — Nitrate compounds (water dissociable; reportable only when in aqueous solution)
Facility Information
| Facility Name | CROSSROADS SEAMLESS USA LLC |
| Industry Sector | Primary Metals |
Chemical Information
| Chemical Name | Nitrate compounds (water dissociable; reportable only when in aqueous solution) |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 572 W STATE RD 14 |
| City | WINAMAC |
| State | Indiana |
| County | PULASKI |
| ZIP Code | 46996 |
| Coordinates | 41.05501, -86.62293 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 163 lbs |
| Fugitive Air | 0 lbs |
| Stack Air | 0 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.