WILEY METAL FABRICATING INC.
MARION, IN — Manganese
Facility Information
| Facility Name | WILEY METAL FABRICATING INC. |
| Industry Sector | Fabricated Metals |
Chemical Information
| Chemical Name | Manganese |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 816 W 34TH ST |
| City | MARION |
| State | Indiana |
| County | GRANT |
| ZIP Code | 46952 |
| Coordinates | 40.52913, -85.66995 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 125 lbs |
| Fugitive Air | 125 lbs |
| Stack Air | 0 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.