HEIDELBERG MATERIALS US CEMENT LLC
LOGANSPORT, IN — Toluene
Facility Information
| Facility Name | HEIDELBERG MATERIALS US CEMENT LLC |
| Industry Sector | Nonmetallic Mineral Product |
Chemical Information
| Chemical Name | Toluene |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | STATE RD 25 SOUTH 3084 W CR. 225 S |
| City | LOGANSPORT |
| State | Indiana |
| County | CASS |
| ZIP Code | 46947 |
| Coordinates | 40.73221, -86.43217 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 471 lbs |
| Fugitive Air | 228 lbs |
| Stack Air | 243 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.