GM COMPONENTS HOLDINGS LLC KOKOMO OPS
KOKOMO, IN — Lead
Facility Information
| Facility Name | GM COMPONENTS HOLDINGS LLC KOKOMO OPS |
| Industry Sector | Computers and Electronic Products |
Chemical Information
| Chemical Name | Lead |
| Carcinogen | No |
| Classification | PBT |
Location
| Address | 2100 E LINCOLN RD |
| City | KOKOMO |
| State | Indiana |
| County | HOWARD |
| ZIP Code | 46902 |
| Coordinates | 40.45539, -86.10411 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 129 lbs |
| Fugitive Air | 0 lbs |
| Stack Air | 0 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.