HAYNES INTERNATIONAL INC
KOKOMO, IN — Nitric acid
Facility Information
| Facility Name | HAYNES INTERNATIONAL INC |
| Industry Sector | Primary Metals |
Chemical Information
| Chemical Name | Nitric acid |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 2000 W DEFENBAUGH ST |
| City | KOKOMO |
| State | Indiana |
| County | HOWARD |
| ZIP Code | 46902 |
| Coordinates | 40.46901, -86.16516 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 416 lbs |
| Fugitive Air | 8 lbs |
| Stack Air | 408 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.