HAYNES INTERNATIONAL INC
KOKOMO, IN — Hydrogen fluoride
Facility Information
| Facility Name | HAYNES INTERNATIONAL INC |
| Industry Sector | Primary Metals |
Chemical Information
| Chemical Name | Hydrogen fluoride |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 2000 W DEFENBAUGH ST |
| City | KOKOMO |
| State | Indiana |
| County | HOWARD |
| ZIP Code | 46902 |
| Coordinates | 40.46901, -86.16516 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 143 lbs |
| Fugitive Air | 3 lbs |
| Stack Air | 140 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.