ESSEX GROUP INC CHEMICAL PROCESSING PLANT
FORT WAYNE, IN — Cumene
Facility Information
| Facility Name | ESSEX GROUP INC CHEMICAL PROCESSING PLANT |
| Industry Sector | Chemicals |
Chemical Information
| Chemical Name | Cumene |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 1601 WALL ST |
| City | FORT WAYNE |
| State | Indiana |
| County | ALLEN |
| ZIP Code | 46802 |
| Coordinates | 41.07069, -85.15792 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 254 lbs |
| Fugitive Air | 163 lbs |
| Stack Air | 91 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.