COLWELL INC
KENDALLVILLE, IN — Xylene (mixed isomers)
Facility Information
| Facility Name | COLWELL INC |
| Industry Sector | Printing |
Chemical Information
| Chemical Name | Xylene (mixed isomers) |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 2605 MARION DR |
| City | KENDALLVILLE |
| State | Indiana |
| County | NOBLE |
| ZIP Code | 46755 |
| Coordinates | 41.44123, -85.22011 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 399 lbs |
| Fugitive Air | 294 lbs |
| Stack Air | 105 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.