GENERAL ALUMINUM MANUFACTURING CO
HUNTINGTON, IN — Copper
Facility Information
| Facility Name | GENERAL ALUMINUM MANUFACTURING CO |
| Industry Sector | Primary Metals |
Chemical Information
| Chemical Name | Copper |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 1345 HENRY ST |
| City | HUNTINGTON |
| State | Indiana |
| County | HUNTINGTON |
| ZIP Code | 46750 |
| Coordinates | 40.86933, -85.49117 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 191 lbs |
| Fugitive Air | 0 lbs |
| Stack Air | 191 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.