SUNOCO LLC - HUNTINGTON
HUNTINGTON, IN — n-Hexane
Facility Information
| Facility Name | SUNOCO LLC - HUNTINGTON |
| Industry Sector | Petroleum Bulk Terminals |
Chemical Information
| Chemical Name | n-Hexane |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 4757N. US HWY 24 E |
| City | HUNTINGTON |
| State | Indiana |
| County | HUNTINGTON |
| ZIP Code | 46750 |
| Coordinates | 40.89929, -85.45080 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 124 lbs |
| Fugitive Air | 69 lbs |
| Stack Air | 55 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.