IMAGINEERING ENTERPRISES LLC
SOUTH BEND, IN — Nitric acid
Facility Information
| Facility Name | IMAGINEERING ENTERPRISES LLC |
| Industry Sector | Fabricated Metals |
Chemical Information
| Chemical Name | Nitric acid |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 3722 FOUNDATION CT |
| City | SOUTH BEND |
| State | Indiana |
| County | ST JOSEPH |
| ZIP Code | 46628 |
| Coordinates | 41.71134, -86.30204 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 8 lbs |
| Fugitive Air | 2 lbs |
| Stack Air | 6 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.