NANOCHEM TECHNOLOGIES LLC
ELKHART, IN — Xylene (mixed isomers)
Facility Information
| Facility Name | NANOCHEM TECHNOLOGIES LLC |
| Industry Sector | Chemicals |
Chemical Information
| Chemical Name | Xylene (mixed isomers) |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 1203 KENT ST |
| City | ELKHART |
| State | Indiana |
| County | ELKHART |
| ZIP Code | 46514 |
| Coordinates | 41.70113, -86.00643 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 625 lbs |
| Fugitive Air | 625 lbs |
| Stack Air | 0 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.