CARPENTER CO ELKHART DIV
ELKHART, IN — Toluene diisocyanate (mixed isomers)
Facility Information
| Facility Name | CARPENTER CO ELKHART DIV |
| Industry Sector | Plastics and Rubber |
Chemical Information
| Chemical Name | Toluene diisocyanate (mixed isomers) |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 195 COUNTY RD 15 |
| City | ELKHART |
| State | Indiana |
| County | ELKHART |
| ZIP Code | 46516 |
| Coordinates | 41.69329, -85.90765 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 247 lbs |
| Fugitive Air | 0 lbs |
| Stack Air | 247 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.