ALTEC ENGINEERING LLC
ELKHART, IN — Toluene
Facility Information
| Facility Name | ALTEC ENGINEERING LLC |
| Industry Sector | Plastics and Rubber |
Chemical Information
| Chemical Name | Toluene |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 2950 GATEWAY DR |
| City | ELKHART |
| State | Indiana |
| County | ELKHART |
| ZIP Code | 46514 |
| Coordinates | 41.73004, -86.00945 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 119 lbs |
| Fugitive Air | 12 lbs |
| Stack Air | 107 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.