ELKHART BRASS MANUFACTURING CO INC
ELKHART, IN — Lead compounds
Facility Information
| Facility Name | ELKHART BRASS MANUFACTURING CO INC |
| Industry Sector | Primary Metals |
Chemical Information
| Chemical Name | Lead compounds |
| Carcinogen | No |
| Classification | PBT |
Location
| Address | 1302 W BEARDSLEY AVE |
| City | ELKHART |
| State | Indiana |
| County | ELKHART |
| ZIP Code | 46514 |
| Coordinates | 41.69270, -85.99560 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 242 lbs |
| Fugitive Air | 0 lbs |
| Stack Air | 236 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.