PHOENIX SERVICES LLC
CHESTERTON, IN — Manganese compounds
Facility Information
| Facility Name | PHOENIX SERVICES LLC |
| Industry Sector | Nonmetallic Mineral Product |
Chemical Information
| Chemical Name | Manganese compounds |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 250 W US HIGHWAY 12 |
| City | CHESTERTON |
| State | Indiana |
| County | PORTER |
| ZIP Code | 46304 |
| Coordinates | 41.66848, -86.99490 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 152 lbs |
| Fugitive Air | 152 lbs |
| Stack Air | 0 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.