NIPSCO MICHIGAN CITY GENERATING STATION
MICHIGAN CITY, IN — Hydrochloric acid (acid aerosols including mists, vapors, gas, fog, and other airborne forms of any particle size)
Facility Information
| Facility Name | NIPSCO MICHIGAN CITY GENERATING STATION |
| Industry Sector | Electric Utilities |
Chemical Information
| Chemical Name | Hydrochloric acid (acid aerosols including mists, vapors, gas, fog, and other airborne forms of any particle size) |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 101 WABASH ST |
| City | MICHIGAN CITY |
| State | Indiana |
| County | LAPORTE |
| ZIP Code | 46360 |
| Coordinates | 41.71981, -86.90658 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 191 lbs |
| Fugitive Air | 11 lbs |
| Stack Air | 180 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.