NIAGARA LASALLE CORP-HAMMOND PLANT
HAMMOND, IN — Lead compounds
Facility Information
| Facility Name | NIAGARA LASALLE CORP-HAMMOND PLANT |
| Industry Sector | Primary Metals |
Chemical Information
| Chemical Name | Lead compounds |
| Carcinogen | No |
| Classification | PBT |
Location
| Address | 1412 150TH ST |
| City | HAMMOND |
| State | Indiana |
| County | LAKE |
| ZIP Code | 46327 |
| Coordinates | 41.62309, -87.49399 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 4 lbs |
| Fugitive Air | 0 lbs |
| Stack Air | 0 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.