MUNSTER STEEL CO. INC.
HAMMOND, IN — Manganese And Manganese Compounds
Facility Information
| Facility Name | MUNSTER STEEL CO. INC. |
| Industry Sector | Fabricated Metals |
Chemical Information
| Chemical Name | Manganese And Manganese Compounds |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 1501 HUEHN ST |
| City | HAMMOND |
| State | Indiana |
| County | LAKE |
| ZIP Code | 46327 |
| Coordinates | 41.63414, -87.49331 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 72 lbs |
| Fugitive Air | 72 lbs |
| Stack Air | 0 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.