RESCO PRODUCTS INC
HAMMOND, IN — Polycyclic aromatic compounds
Facility Information
| Facility Name | RESCO PRODUCTS INC |
| Industry Sector | Nonmetallic Mineral Product |
Chemical Information
| Chemical Name | Polycyclic aromatic compounds |
| Carcinogen | No |
| Classification | PBT |
Location
| Address | 5501 KENNEDY AVE |
| City | HAMMOND |
| State | Indiana |
| County | LAKE |
| ZIP Code | 46323 |
| Coordinates | 41.61127, -87.46138 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 335 lbs |
| Fugitive Air | 0 lbs |
| Stack Air | 335 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.