CARGILL TEXTURIZING SOLUTIONS
HAMMOND, IN — Lead And Lead Compounds
Facility Information
| Facility Name | CARGILL TEXTURIZING SOLUTIONS |
| Industry Sector | Food |
Chemical Information
| Chemical Name | Lead And Lead Compounds |
| Carcinogen | No |
| Classification | PBT |
Location
| Address | 1100 INDIANAPOLIS BLVD |
| City | HAMMOND |
| State | Indiana |
| County | LAKE |
| ZIP Code | 46320 |
| Coordinates | 41.69345, -87.51458 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 165 lbs |
| Fugitive Air | 0 lbs |
| Stack Air | 0 lbs |
| Water | 37 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.