SAFETY-KLEEN SYSTEMS INC.
EAST CHICAGO, IN — Ethylene glycol
Facility Information
| Facility Name | SAFETY-KLEEN SYSTEMS INC. |
| Industry Sector | Petroleum |
Chemical Information
| Chemical Name | Ethylene glycol |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 601 RILEY RD |
| City | EAST CHICAGO |
| State | Indiana |
| County | LAKE |
| ZIP Code | 46312 |
| Coordinates | 41.65985, -87.46379 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 92 lbs |
| Fugitive Air | 92 lbs |
| Stack Air | 0 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.