CLEVELAND-CLIFFS STEEL LLC
EAST CHICAGO, IN — Mercury And Mercury Compounds
Facility Information
| Facility Name | CLEVELAND-CLIFFS STEEL LLC |
| Industry Sector | Primary Metals |
Chemical Information
| Chemical Name | Mercury And Mercury Compounds |
| Carcinogen | No |
| Classification | PBT |
Location
| Address | 3210 WATLING ST MAIL CODE (8-130) |
| City | EAST CHICAGO |
| State | Indiana |
| County | LAKE |
| ZIP Code | 46312 |
| Coordinates | 41.65419, -87.44680 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 59 lbs |
| Fugitive Air | 0 lbs |
| Stack Air | 5 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.