ELECTRIC COATING TECHNOLOGIES LLC D/B/A MATERIAL SCIENCES CO
EAST CHICAGO, IN — Lead And Lead Compounds
Facility Information
| Facility Name | ELECTRIC COATING TECHNOLOGIES LLC D/B/A MATERIAL SCIENCES CO |
| Industry Sector | Fabricated Metals |
Chemical Information
| Chemical Name | Lead And Lead Compounds |
| Carcinogen | No |
| Classification | PBT |
Location
| Address | 4407 RAILROAD AVE BUILDING #3 S |
| City | EAST CHICAGO |
| State | Indiana |
| County | LAKE |
| ZIP Code | 46312 |
| Coordinates | 41.63326, -87.47607 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 9 lbs |
| Fugitive Air | 0 lbs |
| Stack Air | 0 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.