AEARO TECHNOLOGIES LLC
INDIANAPOLIS, IN — N-Methyl-2-pyrrolidone
Facility Information
| Facility Name | AEARO TECHNOLOGIES LLC |
| Industry Sector | Plastics and Rubber |
Chemical Information
| Chemical Name | N-Methyl-2-pyrrolidone |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 7911 ZIONSVILLE RD |
| City | INDIANAPOLIS |
| State | Indiana |
| County | MARION |
| ZIP Code | 46268 |
| Coordinates | 39.89640, -86.25974 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 75 lbs |
| Fugitive Air | 5 lbs |
| Stack Air | 0 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.