ELLIOTT CO OF INDIANAPOLI S INC.
INDIANAPOLIS, IN — 1-Bromopropane
Facility Information
| Facility Name | ELLIOTT CO OF INDIANAPOLI S INC. |
| Industry Sector | Plastics and Rubber |
Chemical Information
| Chemical Name | 1-Bromopropane |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 9200 ZIONSVILLE RD |
| City | INDIANAPOLIS |
| State | Indiana |
| County | MARION |
| ZIP Code | 46268 |
| Coordinates | 39.91930, -86.25995 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 250 lbs |
| Fugitive Air | 150 lbs |
| Stack Air | 100 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.