SVC MANUFACTURING
INDIANAPOLIS, IN — Nitric acid
Facility Information
| Facility Name | SVC MANUFACTURING |
| Industry Sector | Beverages |
Chemical Information
| Chemical Name | Nitric acid |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 5858 DECATUR BLVD |
| City | INDIANAPOLIS |
| State | Indiana |
| County | MARION |
| ZIP Code | 46241 |
| Coordinates | 39.67813, -86.29836 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 7 lbs |
| Fugitive Air | 0 lbs |
| Stack Air | 0 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.