SUPERIOR METAL TECHNOLOGIES LLC
INDIANAPOLIS, IN — Certain glycol ethers
Facility Information
| Facility Name | SUPERIOR METAL TECHNOLOGIES LLC |
| Industry Sector | Fabricated Metals |
Chemical Information
| Chemical Name | Certain glycol ethers |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 9850 E 30TH ST |
| City | INDIANAPOLIS |
| State | Indiana |
| County | MARION |
| ZIP Code | 46229 |
| Coordinates | 39.81160, -85.99358 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 258 lbs |
| Fugitive Air | 5 lbs |
| Stack Air | 253 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.