STEEL DYNAMICS INC-ENGINEERED BAR PRODUCTS DIV
PITTSBORO, IN — Mercury compounds
Facility Information
| Facility Name | STEEL DYNAMICS INC-ENGINEERED BAR PRODUCTS DIV |
| Industry Sector | Primary Metals |
Chemical Information
| Chemical Name | Mercury compounds |
| Carcinogen | No |
| Classification | PBT |
Location
| Address | 8000 N COUNTY RD 225E |
| City | PITTSBORO |
| State | Indiana |
| County | HENDRICKS |
| ZIP Code | 46167 |
| Coordinates | 39.87497, -86.48212 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 120 lbs |
| Fugitive Air | 1 lbs |
| Stack Air | 119 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.