HITACHI ASTEMO GREENFIELD LLC
GREENFIELD, IN — Copper
Facility Information
| Facility Name | HITACHI ASTEMO GREENFIELD LLC |
| Industry Sector | Transportation Equipment |
Chemical Information
| Chemical Name | Copper |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 400 W NEW RD |
| City | GREENFIELD |
| State | Indiana |
| County | HANCOCK |
| ZIP Code | 46140 |
| Coordinates | 39.81402, -85.77610 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 113 lbs |
| Fugitive Air | 0 lbs |
| Stack Air | 60 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.