COVESTRO LLC.
FRANKFORT, IN — Acrylic acid
Facility Information
| Facility Name | COVESTRO LLC. |
| Industry Sector | Chemicals |
Chemical Information
| Chemical Name | Acrylic acid |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 3110 W ST RD 28 |
| City | FRANKFORT |
| State | Indiana |
| County | CLINTON |
| ZIP Code | 46041 |
| Coordinates | 40.27927, -86.56434 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 145 lbs |
| Fugitive Air | 0 lbs |
| Stack Air | 7 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 138 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.