SUMIRIKO OHIO INC
BLUFFTON, OH — Ethylbenzene
Facility Information
| Facility Name | SUMIRIKO OHIO INC |
| Industry Sector | Plastics and Rubber |
Chemical Information
| Chemical Name | Ethylbenzene |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 320 SNIDER RD |
| City | BLUFFTON |
| State | Ohio |
| County | ALLEN |
| ZIP Code | 45817 |
| Coordinates | 40.90035, -83.88674 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 368 lbs |
| Fugitive Air | 124 lbs |
| Stack Air | 244 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.