LIMA REFINING CO
LIMA, OH — Hydrogen sulfide
Facility Information
| Facility Name | LIMA REFINING CO |
| Industry Sector | Petroleum |
Chemical Information
| Chemical Name | Hydrogen sulfide |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 1150 S METCALF ST |
| City | LIMA |
| State | Ohio |
| County | ALLEN |
| ZIP Code | 45804 |
| Coordinates | 40.72135, -84.11336 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 737 lbs |
| Fugitive Air | 172 lbs |
| Stack Air | 565 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.