MPLX TERMINALS LLC - LIMA OH TERMINAL
LIMA, OH — Benzene
Facility Information
| Facility Name | MPLX TERMINALS LLC - LIMA OH TERMINAL |
| Industry Sector | Petroleum Bulk Terminals |
Chemical Information
| Chemical Name | Benzene |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 2990 S DIXIE HWY |
| City | LIMA |
| State | Ohio |
| County | ALLEN |
| ZIP Code | 45804 |
| Coordinates | 40.69689, -84.12390 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 955 lbs |
| Fugitive Air | 85 lbs |
| Stack Air | 870 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.