MPLX TERMINALS LLC - MARIETTA OH TERMINAL
MARIETTA, OH — n-Hexane
Facility Information
| Facility Name | MPLX TERMINALS LLC - MARIETTA OH TERMINAL |
| Industry Sector | Petroleum Bulk Terminals |
Chemical Information
| Chemical Name | n-Hexane |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 655 RIVER LN |
| City | MARIETTA |
| State | Ohio |
| County | WASHINGTON |
| ZIP Code | 45750 |
| Coordinates | 39.38158, -81.49329 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 560 lbs |
| Fugitive Air | 220 lbs |
| Stack Air | 340 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.