MANCOR
DAYTON, OH — Manganese
Facility Information
| Facility Name | MANCOR |
| Industry Sector | Transportation Equipment |
Chemical Information
| Chemical Name | Manganese |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 1008 LEONHARD ST |
| City | DAYTON |
| State | Ohio |
| County | MONTGOMERY |
| ZIP Code | 45404 |
| Coordinates | 39.78035, -84.18060 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 953 lbs |
| Fugitive Air | 131 lbs |
| Stack Air | 0 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.