CLOPAY COPORATION - TROY
TROY, OH — Methyl methacrylate
Facility Information
| Facility Name | CLOPAY COPORATION - TROY |
| Industry Sector | Fabricated Metals |
Chemical Information
| Chemical Name | Methyl methacrylate |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 1400 W STATE ROUTE 55 |
| City | TROY |
| State | Ohio |
| County | MIAMI |
| ZIP Code | 45373 |
| Coordinates | 40.02443, -84.23259 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 752 lbs |
| Fugitive Air | 0 lbs |
| Stack Air | 752 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.