HARTZELL PROPELLER
PIQUA, OH — Lead
Facility Information
| Facility Name | HARTZELL PROPELLER |
| Industry Sector | Transportation Equipment |
Chemical Information
| Chemical Name | Lead |
| Carcinogen | No |
| Classification | PBT |
Location
| Address | ONE PROPELLER PL |
| City | PIQUA |
| State | Ohio |
| County | MIAMI |
| ZIP Code | 45356 |
| Coordinates | 40.16303, -84.30838 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 727 lbs |
| Fugitive Air | 0 lbs |
| Stack Air | 0 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.