SILFEX INC
EATON, OH — Nitric acid
Facility Information
| Facility Name | SILFEX INC |
| Industry Sector | Electrical Equipment |
Chemical Information
| Chemical Name | Nitric acid |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 950 S FRANKLIN ST |
| City | EATON |
| State | Ohio |
| County | PREBLE |
| ZIP Code | 45320 |
| Coordinates | 39.73284, -84.62321 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 790 lbs |
| Fugitive Air | 5 lbs |
| Stack Air | 785 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.