MERIDIAN BIOSCIENCE INC.
CINCINNATI, OH — Mercury compounds
Facility Information
| Facility Name | MERIDIAN BIOSCIENCE INC. |
| Industry Sector | Chemicals |
Chemical Information
| Chemical Name | Mercury compounds |
| Carcinogen | No |
| Classification | PBT |
Location
| Address | 3471 RIVER HILLS DRIVE |
| City | CINCINNATI |
| State | Ohio |
| County | HAMILTON |
| ZIP Code | 45244 |
| Coordinates | 39.12362, -84.35656 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 925 lbs |
| Fugitive Air | 0 lbs |
| Stack Air | 0 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.