FORD MOTOR CO SHARONVILLE PLANT
SHARONVILLE, OH — Manganese
Facility Information
| Facility Name | FORD MOTOR CO SHARONVILLE PLANT |
| Industry Sector | Transportation Equipment |
Chemical Information
| Chemical Name | Manganese |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 3000 SHARON RD |
| City | SHARONVILLE |
| State | Ohio |
| County | HAMILTON |
| ZIP Code | 45241 |
| Coordinates | 39.26906, -84.42496 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 740 lbs |
| Fugitive Air | 0 lbs |
| Stack Air | 310 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.