EMERY OLEOCHEMICALS LLC CINCINNATI PLANT
CINCINNATI, OH — Phthalic anhydride
Facility Information
| Facility Name | EMERY OLEOCHEMICALS LLC CINCINNATI PLANT |
| Industry Sector | Chemicals |
Chemical Information
| Chemical Name | Phthalic anhydride |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 4900 ESTE AVE |
| City | CINCINNATI |
| State | Ohio |
| County | HAMILTON |
| ZIP Code | 45232 |
| Coordinates | 39.17912, -84.50866 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 836 lbs |
| Fugitive Air | 59 lbs |
| Stack Air | 9 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.