SHERWIN-WILLIAMS CO
CINCINNATI, OH — Xylene (mixed isomers)
Facility Information
| Facility Name | SHERWIN-WILLIAMS CO |
| Industry Sector | Chemicals |
Chemical Information
| Chemical Name | Xylene (mixed isomers) |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 145 CALDWELL DR |
| City | CINCINNATI |
| State | Ohio |
| County | HAMILTON |
| ZIP Code | 45216 |
| Coordinates | 39.20747, -84.48164 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 452 lbs |
| Fugitive Air | 90 lbs |
| Stack Air | 362 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.