VIBRANTZ COLOR SOLUTIONS INC.
CINCINNATI, OH — Xylene (mixed isomers)
Facility Information
| Facility Name | VIBRANTZ COLOR SOLUTIONS INC. |
| Industry Sector | Chemicals |
Chemical Information
| Chemical Name | Xylene (mixed isomers) |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 620 SHEPHERD DR |
| City | CINCINNATI |
| State | Ohio |
| County | HAMILTON |
| ZIP Code | 45215 |
| Coordinates | 39.23832, -84.46429 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 623 lbs |
| Fugitive Air | 102 lbs |
| Stack Air | 190 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.