MPLX TERMINALS LLC - CINCINNATI OH TERMINAL
CINCINNATI, OH — Toluene
Facility Information
| Facility Name | MPLX TERMINALS LLC - CINCINNATI OH TERMINAL |
| Industry Sector | Petroleum Bulk Terminals |
Chemical Information
| Chemical Name | Toluene |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 4015 RIVER RD |
| City | CINCINNATI |
| State | Ohio |
| County | HAMILTON |
| ZIP Code | 45204 |
| Coordinates | 39.07644, -84.60840 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 742 lbs |
| Fugitive Air | 300 lbs |
| Stack Air | 440 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.