MIAMI FORT POWER CO LLC
NORTH BEND, OH — Copper And Copper Compounds
Facility Information
| Facility Name | MIAMI FORT POWER CO LLC |
| Industry Sector | Electric Utilities |
Chemical Information
| Chemical Name | Copper And Copper Compounds |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 11021 BROWER RD |
| City | NORTH BEND |
| State | Ohio |
| County | HAMILTON |
| ZIP Code | 45052 |
| Coordinates | 39.11769, -84.80733 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 589 lbs |
| Fugitive Air | 0 lbs |
| Stack Air | 70 lbs |
| Water | 470 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.