BLUESCOPE COATED PRODUCTS LLC
MIDDLETOWN, OH — Certain glycol ethers
Facility Information
| Facility Name | BLUESCOPE COATED PRODUCTS LLC |
| Industry Sector | Fabricated Metals |
Chemical Information
| Chemical Name | Certain glycol ethers |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 2400 YANKEE RD |
| City | MIDDLETOWN |
| State | Ohio |
| County | BUTLER |
| ZIP Code | 45044 |
| Coordinates | 39.48989, -84.39570 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 494 lbs |
| Fugitive Air | 0 lbs |
| Stack Air | 494 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.