MTD CONSUMER GROUP INC - WILLARD FACILITY
WILLARD, OH — Vanadium compounds
Facility Information
| Facility Name | MTD CONSUMER GROUP INC - WILLARD FACILITY |
| Industry Sector | Machinery |
Chemical Information
| Chemical Name | Vanadium compounds |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 979 SOUTH CONWELL AVE |
| City | WILLARD |
| State | Ohio |
| County | HURON |
| ZIP Code | 44890 |
| Coordinates | 41.04629, -82.71576 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 824 lbs |
| Fugitive Air | 0 lbs |
| Stack Air | 0 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.