THORWORKS INDUSTRIES INC
SANDUSKY, OH — Polycyclic aromatic compounds
Facility Information
| Facility Name | THORWORKS INDUSTRIES INC |
| Industry Sector | Petroleum |
Chemical Information
| Chemical Name | Polycyclic aromatic compounds |
| Carcinogen | No |
| Classification | PBT |
Location
| Address | 2520 S CAMPBELL ST |
| City | SANDUSKY |
| State | Ohio |
| County | ERIE |
| ZIP Code | 44870 |
| Coordinates | 41.43020, -82.70473 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 790 lbs |
| Fugitive Air | 0 lbs |
| Stack Air | 790 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.