AKZO NOBEL COATINGS INC
HURON, OH — Styrene
Facility Information
| Facility Name | AKZO NOBEL COATINGS INC |
| Industry Sector | Chemicals |
Chemical Information
| Chemical Name | Styrene |
| Carcinogen | No |
| Classification | TRI |
Location
| Address | 300 SPROWL RD |
| City | HURON |
| State | Ohio |
| County | ERIE |
| ZIP Code | 44839 |
| Coordinates | 41.37302, -82.54034 |
Releases Breakdown
| Total Releases | 760 lbs |
| Fugitive Air | 402 lbs |
| Stack Air | 358 lbs |
| Water | 0 lbs |
| Underground | 0 lbs |
| Landfill | 0 lbs |
| Other Disposal | 0 lbs |
Location Map
About This Toxic Release Report
Toxic Release Inventory (TRI) data is reported annually to the EPA by industrial facilities. It tracks releases of over 650 toxic chemicals to air, water, and land. This data helps communities understand local environmental risks.